PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=785510}

Fabryka

Zavod
6,2 888
ocen
6,2 10 1 888
Fabryka
powrót do forum filmu Fabryka

Warto obejrzeć

ocenił(a) film na 9

Dobry. Nawet bardzo.
Rosyjska rzeczywistość na prowincji ukazana b.trafnie,
ciekawy scenariusz, zwroty akcji, klimat odludzia (fabryka pośrodku niczego) potęgowany krajobrazowymi ujęciami z ziemi i powietrza. Gra aktorska bez zastrzeżeń - wszyscy odgrywają swoje role przekonująco. Duży plus za muzykę.

C77

chętnie bym go obejrzał, bo ten reżyser kręci zacne filmy. Tylko nie wiem gdzie go znaleźć.

ocenił(a) film na 9
MisterTornister

Spróbuj tutaj http://www.onlinelife.club/24656-zavod-2018-smotret-onlayn.html

C77

oglądałeś po rosyjsku?

ocenił(a) film na 9
MisterTornister

Tak, znam ten język. Staram się oglądać rosyjskie filmy i seriale w pełnym oryginale, bo polskie tłumaczenia częstokroć są dość nietrafne, skrótowe, a nawet błędne.

C77

co do tłumaczeń to się zgodzę, ja jednak rosyjskiego nie znam, wystarczyłyby mi napisy angielskie

MisterTornister

obejrzyj w TV
sobota, 9 listopada
ale kino+
20:10

Bzium_3

Dziękuję za informację.

Bzium_3

hej a mógłbyś go nagrać? bo w internecie nigdzie go nie ma, tylko po rosyjsku. :)

MisterTornister

https://polishsource.cz/details.php?id=392329
obecnie otwarta rejestracja,
powodzenia

ocenił(a) film na 7
MisterTornister

Aktualnie film jest już dostępny na cda ;)

guzgan

tak, zdążyłem go już obejrzeć :)

C77

Dziękuję dobry człowieku! Szukałem bezskutecznie a Ty pomogłeś mi zobaczyć ten film. Jestem fanem Bykova.

ocenił(a) film na 7
C77

ze wszystkim się zgadzam, ale muzyka czasem była zbyt... nachalna. miałem takie wrażenie. ale cały film dla mnie 7/10

ocenił(a) film na 3
C77

Fabryka, jak piszesz "pośród niczego" to ruska specjalność. Zero oryginalności.

C77

Wyjaśnisz mi kolego bądź ktoś kto oglądał o co chodziło w zakończeniu filmu? Bo nie do końca zrozumiałem dlaczego ten oligarcha powiedział "kretyn" i wtedy tamten rzucił sie jakby chciał pomóc "cyklopowi", czyżby stanął po jego stronie?

Jareczczek

słowo 'kretyn' czy też 'dureń' w filmach Bykova jest metaforą człowieka który się czemuś sprzeciwia (najczęściej szeroko pojętemu systemowi). Polecam jego film o właśnie takim tytule - 'Dureń'.

Film 'Fabryka' zaczyna się jak Cyklop idzie sam kawał drogi zamiast jechać autobusem jak wszyscy. Stróż pyta go czy ten zdurniał. Blizny na twarzy świadczą o przeżytych ciężkich chwilach, u nogi pałęta się pies. Facet wygląda jak 'łajza'. Wchodzi do fabryki.

Na końcu oligarcha rzuca 'dureń' i ma rację - Cyklop to pewnego rodzaju szaleniec któremu nie chodziło ani o pieniądze, ani o prawdę. Buntował się dla samego buntu, jakby nie potrafił spraw załatwiać inaczej aniżeli destrukcją (w filmie powtarza się motyw bycia weteranem). Z ostatnich dialogów wynika iż Cyklop popełnił samobójstwo, a więc nie mając już kogo ani czego niszczyć (o jego rodzinie nic nie wiadomo), zniszczył sam siebie.

Film kończy się tak jak zaczął - oto rodzi się nowy Cyklop - ochroniarz postanawia przejść kawał drogi na nogach, mimo że wszyscy inni odjeżdżają. Ten sam stróż co na początku, rzuca do niego: 'na nogach?'. Z zakrwawioną głową facet z psem u nogi opuszcza fabrykę.

Uważam iż Bykov poruszył tu kilka tematów - oczywiście sztandarowym motywem jego kinematografii jest niewesoła sytuacja społeczna i patologiczne zachowania agresywne Rosjan, ale tutaj dochodzi jeszcze krytyka sentymentalnych skłonności tegoż narodu do socjalistycznych postaw.

Na końcu pozostaje pytanie - czym jest fabryka do której na początku przyszedł Cyklop, a na końcu wyszedł z niej ochroniarz? Odpowiedź nasuwa się sama - fabryka to po prostu system, wadliwy system, przeciw któremu co jakiś czas wystąpi pewien ideowiec ze szlachetnymi słowami wypowiedzianymi do kamery, oraz zachęcający swoich bojówkarzy możliwością wzbogacenia się - szaleniec typu Marks.

Według mnie Bykov kolejny raz trafił w sedno, i w kontrze do anglosaskich bajd o Robin Hoodach czy innych pochwalnych pieśni na cześć bandyctwa, przedstawia prawdziwe oblicze buńczucznych 'durni' uważających się za wielkich bohaterów chcących wymierzyć 'sprawiedliwość' po swojemu.

ocenił(a) film na 8
C77

Dobrze to opisałeś - nic dodać ni ująć. Dobry film.

ocenił(a) film na 9
C77

Pełna surowość rzeczywistości, którą każdy może tłumaczyć na swój sposób i każdy będzie miał swoją rację 9/10 !!!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones